Han besegrade makterna

VIDEO – HÄR

Apg 19:17 Detta fick alla i Efesus veta, både judar och greker, och fruktan kom över dem alla, och Herren Jesu namn blev prisat. 18 Många av dem som trodde kom och bekände öppet vad de tidigare hade gjort. 19 Åtskilliga av dem som hade bedrivit trolldom samlade ihop sina böcker och brände upp dem offentligt. Man räknade ut vad de var värda och kom fram till femtiotusen silverdrakmer. 20 På detta sätt hade ordet genom Herrens kraft framgång och visade sin styrka. 

EF 2:12 Ni var på den tiden utan Kristus, utestängda från medborgarskapet i Israel och hade ingen del i förbunden med deras löfte. Ni levde utan hopp och utan Gud i världen. 13 Men nu har ni, som är i Kristus Jesus och som en gång var långt borta, kommit nära genom Kristi blod. 

Kol 2:13 Ni som var döda på grund av era överträdelser och er oomskurna natur, också er har han gjort levande med Kristus. Han har förlåtit oss alla överträdelser 14 och strukit ut det skuldebrev som med sina krav vittnade mot oss. Det har han tagit bort genom att spika fast det på korset. 15 Han har klätt av väldena och makterna och förevisat dem offentligt, när han på korset triumferade över dem. 

Väldena och makterna är vad som för folk in i hedendom och slaveri under dessa makter som kräver att vi blidkar dem på olika sätt annars går det illa för oss.

En frälst sydamerikansk indian fann frälsningen och blev löst ifrån vad han beskriver som en gastkramande fruktan:
När jag levde livet i djungeln gick det inte en enda dag utan att jag upplevde fruktan av något slag. Det börjar redan när du vaknar så undrar man hur dagen skall bli vad man skall möta idag. Vi trodde att det var andar vart vi än gick som vi måste blidka eller hålla koll med olika besvärjelser. Mörkrets inträde var värst för så trodde vi att andarna rådde och ville inta våra hyddor ibland sov man inte alls.

När jag gick på bibelskolan på Moholm var det en som hållit på med andligkrigföring det slutade med att han fick gå länge i själavård. Han var tvungen att använda olika knep för att hålla andarna borta och detta tankesätt fångade honom i fruktan. Sanningen är att den här grabben egentligen tänkte som hedendom men talade kristendom.

Ångest och Fruktan är något som ökar lavinartat precis som bibeln förutsäger skall ske i de sista dagarna. Den här killen jag mötte på Moholm hade gått på en bibelskola som i princip lärde ut att det finns en andemakt bakom allt som sker.

Har du hört talas om fattigdomsanden? Är du inte rik och framgångsrik så kan det alltså bero på att en fattigdomsande förföljer dig. Eller en annan ande som tydligen rådde väldigt starkt var dödens ande. Detta blommar nu upp igen och människor bygger upp egna plattformar som genererar inkomster naturligtvis på människors okunskap och fruktan.

Låt mig få citera en person vid namn Jake Kail som beskriver hur dödens ande fungerar.
Det finns en demon som kallas dödens ande. Detta är en ande som försöker framkalla obotlig sjukdom, för tidig död eller plågsam rädsla för döden. Den verkar tillsammans med svaghetens ande för att öka lidandet i en människas liv. Längst ner på sidan så finns det naturligtvis en bok som han skrivit han säljer. Att sätta fångarna fria!

Är det någon som ser igenom hyckleriet i en sån här lära? Först skapar man en fruktan och beskriver dessa andemakter som ett allvarligt hot mot den kristne. När man sedan gjort detta så skall man följa dessa ofta kallade profeter som kan se in i anden mer än alla andra kristna.

Problemet är att vi kristna inte är kallade att börja rota i mörkrets mysterium och därför blir vi helt enkelt förblindade av dessa makter.

5 Mos 29:29 Det fördolda hör HERREN, vår Gud, till. Men det uppenbarade (Ljus) gäller för oss och våra barn till evig tid, för att vi skall följa alla ord i denna lag. 

Upp 2:24 Men till er andra i Tyatira, ni som inte har denna lära och inte känner Satans djupheter, som man kallar det, till er säger jag att jag inte lägger på er någon ny börda. 

Vad är Satans djupheter vad är det Fördolda? Ja vi kan se att det är en lära som kommit in i en församling som skapar splittring. Uppenbarelseboken är skriven till församlingarna för att vi skall kunna identifiera mörkret och lysa upp det (Ef 5:11)

Gal 4:6 Och eftersom ni är söner, har Gud sänt i våra hjärtan sin Sons Ande som ropar: “Abba! Fader!” 7 Så är du inte längre slav utan son, och är du son är du också arvinge, insatt av Gud. 8 Tidigare, då ni inte kände Gud, var ni slavar under gudar som egentligen inte är några gudar. 9 Men nu, då ni känner Gud, ja, än mer, har blivit kända av Gud, hur kan ni då vända tillbaka till dessa svaga och ynkliga människostadgar som ni på nytt vill bli slavar under? 

V 6 Talar om frihet i Jesus Kristus från slaveriet under andemakterna ja en sådan kärlek och nåd att du räknas in i hans son Jesus Kristus. Du väntar på att den här världens makter skall underordnas Gud och vi ärver en evighet tillsammans med honom.

V 8 till V 9 Beskriver att vi kan förlora den här friheten och återigen bli slavar under samma makter som vi blev befriade ifrån genom ett annat evangelium. Satan är en dubbel lögnare först så säger han åt församlingen att de saknar något. Sedan kommer han själv med en falsk lösning som binder oss i fruktan. Han gör exakt samma sak idag också han säger:
Ni saknar väckelse!
Han erbjuder sedan fel väg till väckelse!

Janne Ohlin – Göteborg

This entry was posted in Different Stuff. Bookmark the permalink.