Talet om Korset

VIDEO – HÄR

1Kor 1:18 Ty detta budskap om korset är en dårskap för dem som blir förtappade, men för oss som blir frälsta (Befriade) är det en Guds kraft. 

1Kor 1:18 For the preaching of the cross is to them that perish foolishness; but unto us which are saved it is the power (Dunamis) of God. (King James)

Gk: Roten till Dunamis är Duna vilket pekar på en inre förvandling genom Guds Kraft. Men även att Gud ser till att öppna dörrarna för manifestation av denna förvandling som ett vittnesbörd. Med andra ord så talar vi om ett utflöde av Guds nåd från en människa som inte berömmer sig av sitt eget.

Det som skedde på Golgata är någonting som är fullbordat en gång för alla men som har ett pågående resultat här i världen. Alla föds vi och formas sakta när vi växer upp att leva efter den här världens tankesätt och gärningar.

Bibeln säger att vi är syndare och drivs av en andemakt som drar oss bort från Gud.
Ef 2:1 Också er har Gud gjort levande, ni som var döda genom era överträdelser och synder. 2 Tidigare levde ni i dem på den här världens vis och följde härskaren över luftens välde, den ande som nu är verksam i olydnadens söner. 

Vi var alltså andligt döda och skilda från Gud som är Ande. Vi var drivna av begärelser en stark dragning åt det som finns i världen (Kosmos) Gud har låtit Satan få bli denna världens furste och det är han som organiserar världen (Kosmos) som betyder ”en arrangerad ordning”.

Om detta hamsterhjul människan springer runt i fångad i världen säger Paulus:
Syndens lön är döden med detta menar han att det vi värderar högt är absolut ingenting som kan ge oss ett liv efter graven. Döden är alltså ett straff som har delats ut över Adam och som gäller samtliga människor på jorden genom synden i Eden.

Straffet som kom över människan innebär att mitt ”Jag” tvingas att låta mig få mina begärelser och min tillfredställelse uppfyllt i världen (Kosmos – Arrangerad ordning). Den som alltså tvingar både mitt Jag och drar mig till avgudarna i världen är alltså Satan. Därför säger skriften att hela världen är i den ondes våld.

1Joh 5:18 Vi vet (Gk: Eido) att ingen som är född av (Inspirerad av Andens Liv) Gud syndar. (Fortsätter utan förändring) Han som är född (Inspirerad av Andens Liv) av Gud bevarar honom, så att den onde (Döden) inte kan röra honom. 19 Vi vet att vi tillhör Gud och att hela världen (Kosmos) är i den ondes våld. 

Kommentar: “In the wicked one,” (I den Onde) or under the power of the wicked one (Under den ondes makt (Mörkret-Döden)

Med andra ord den som är född på nytt från ovan tas ut ur detta hamsterhjul och det kommer att märkas tydligt. Men den som bara fortsätter att synda utan förändring är inte född på nytt. Han fortsätter i hamsterhjulet men bekänner sig ändå som kristen.

Ogräset sås av Satan mitt bland Guds folk! (Vetet) Matt 13 När det vuxit upp så kommer det en skörd och det är i ändens tid. Bibeln säger att ogräset samlas ihop av skördemän som är änglar (demoner) Det är exakt vad Matt 7 och även 2 Tess 2 beskriver.

Vi ser tydligt i bibeln att Satan ges rätten att råda över Adams säd och att fånga alla människor i världen (Hans arrangerade ordning) Vi vet att denna organiserade ordning har sett annorlunda ut genom tiderna. Det finns ett bra tyskt namn på detta nämligen Zeitgeist som Paulus pekar på i Rom 12:1-2

Rom 12:1 Så förmanar jag nu er, bröder, vid Guds barmhärtighet, att frambära era kroppar som ett levande och heligt offer som behagar Gud er andliga gudstjänst. 2 Och anpassa er inte efter den här världen (Gk: Aion) utan låt er förvandlas genom sinnets förnyelse, så att ni kan pröva vad som är Guds vilja, det som är gott och fullkomligt och som behagar honom. 3 Ty i kraft av den nåd som jag har fått säger jag till var och en bland er: ha inte högre tankar om er själva än ni bör ha utan tänk förståndigt, efter det mått av tro som Gud har tilldelat var och en. 

Paulus beskriver korsets kraft som befriar oss ifrån Satan och den arrangerade ordning som han sätter upp nu i vår tid. (Zeitgeist) Satan skall en sista gång få arrangera en världsordning strax innan Herren kommer åter för att fånga alla som inte har kärleken till sanningen i hjärtat. Han talar om en stark villfarelse (2 Tess 2) det vill säga fallna änglar som samlar ogräset.

De som står under korsets kraft har Jesus Kristus (Guds Visdom) i sina hjärtan. De har Kristi dyrbara blod som sin högsta värdering och dessa förstår när vi går in i denna sista världsordning som Satan får tillåtelse att arrangera som en snara.

Pre 8:16 När jag alltså inriktade mitt hjärta på att förstå visheten och såg den verksamhet som försiggår på jorden – varken dag eller natt unnar man sig sömn 17 då insåg jag att alla Guds verk är sådana att människan inte förmår fatta vad som sker under solen. Ty hur mycket människan än bemödar sig med att utforska det, förstår hon det ändå inte. Även om den vise säger sig förstå det, kan han ändå inte fatta det. 

Människan kan alltså inte förstå tidens tecken hur vis hon än är springer hon runt i sitt hamsterhjul förblindad för de andliga sakerna.

Dan 12:9 Då sade han: “Gå, Daniel, för dessa ord skall förbli gömda och förseglade till ändens tid. 10 Många skall bli renade och tvagna och luttrade, men de ogudaktiga skall bedriva sin ogudaktighet och ingen ogudaktig skall förstå detta, men de förståndiga skall förstå det. 

Alltså den sista världsordningen som Satan sätter upp på uppdrag av Gud att skilja mänskligheten åt. Bara de som har Kristus som sin visdom kan genom Andens kraft se vad som sker. Det är detta uppenbarelseboken beskriver samma syn som Daniel ser. Alla församlingarna blir instruerade att Herrens Dag kommer.

Upp 1:10 På Herrens dag kom jag i Anden och hörde bakom mig en stark röst, lik ljudet av en basun, och den sade: (Breven till församlingarna)

Gk: Kan lika gärna översättas: Jag kom i Anden till Herrens dag och hörde bakom mig ljudet av en basun = Gud själv varnar genom det Johannes sedan får skriva ner!

Höra vad Anden säger är alltså omöjligt enligt Paulus i Rom 12:1-2 för den som vill fortsätta springa i världens hamsterhjul. Att höra handlar om det hebreiska ordet Shema och det betyder:
1/ Att lyssna intensivt för att lyda
2/ Att förstå budskapet
3/ Att göra det som vi hört

Paulus säger ju att detta är grunden till att höra Guds röst för att kunna förstå och göra hans vilja. Det vi skall förstå har alltså med korset att göra (Rom 12:1) Lägga ner våra liv på ett altare för att Gud skall kunna utföra någonting genom oss som vi inte tar äran för.

Om vi inte vill höra intensivt och lyda är det risk för att vi bedras av en annan andemakt: Sista tiden så skall kristenheten vägra lyssna till sanningen (2 Tim 4:3) De skall istället samla massvis av lärare som tydligen skall lära dem höra vad Guds säger! Dessa skall få en stark villfarelse sänt över dem (2 Tess 2)

Janne Ohlin – Göteborg

This entry was posted in Different Stuff. Bookmark the permalink.