VIDEO – HÄR
Psa 116:3 Dödens band omslöt mig, dödsrikets ångest grep mig, jag kom i nöd och bedrövelse. 4 Men jag åkallade HERRENS namn: “O, HERRE, rädda min själ!” 5 HERREN är nådig och rättfärdig, vår Gud är barmhärtig. 6 HERREN bevarar enkla människor, jag var i elände och han frälste mig. 7 Vänd åter till din ro, min själ, ty HERREN har varit god mot dig. 8 Du har räddat min själ från döden, mitt öga från tårar, min fot från fall.
Herren här pekar på förbundet med Abraham som vi går in igenom vår Herre Jesu Kristi blod. Vi har genom honom del av det mäktigaste som finns: Hans Nåd (Allsmäktighet) Hans Rättfärdighet (Gud gör allt för sitt namns skull) Hans barmhärtighet (Guds stora Kärlek när han ser oss som är så hjälplösa)
Ordet enkla människor har på hebreiska betydelsen att inte ha några egna planer en översättning har faktiskt ordet som småbarn. En kommentar beskriver det som motsatsen till att vara listig och beräknande och manipulativ.
Så texten här handlar om en människa som är i förbundet med Herren går framåt på en väg men hamnar i ”Nöd och Bedrövelse” (V 3) Bibeln har faktiskt en annan bild på ”Nöd och Bedrövelse” nämligen att gå igenom ”Eld och Vatten”
Jes 43:1 Men nu, så säger HERREN, han som har skapat dig, Jakob, han som har danat dig, Israel: Frukta inte, ty jag har återlöst dig, jag har kallat dig vid namn, du är min. 2 Om du än (Kj: When) måste gå genom vatten, är jag (JHWH) med dig, eller genom strömmar, så skall de inte dränka dig. Om du än måste gå genom eld, skall du inte bli svedd, lågan skall inte bränna dig.
Den som läst GT vet att Jakob blev Israel vid en plats som var mycket trång vid Peniel. Namnet Peniel betyder alltså Guds ansikte och då förstår vi att mannen som han brottades med där var Jesus Kristus. Jakob är en typ av människa som är manipulativ och beräknande han använder sin listighet och en sådan människa har ett täckelse för sitt ansikte. Jakob är alltså precis motsatsen till detta småbarn som får uppleva Guds Rikes kraft i sitt liv.
Matt 18:1 I samma ögonblick kom lärjungarna fram till Jesus och frågade: “Vem är störst i himmelriket?” 2 Då kallade han till sig ett barn och ställde det mitt ibland dem 3 och sade: “Amen säger jag er: Om ni inte omvänder er och blir som barn, kommer ni inte in i himmelriket. 4 Den som ödmjukar sig som detta barn, han är den störste i himmelriket. 5 Och den som tar emot ett sådant barn i mitt namn, han tar emot mig.
Mar 10:13 Man bar fram små barn till Jesus för att han skulle röra vid dem. Men lärjungarna visade bort dem. 14 När Jesus såg det blev han upprörd och sade till dem: “Låt barnen komma till mig och hindra dem inte! Ty Guds rike tillhör sådana. 15 Amen säger jag er: Den som inte tar emot Guds rike som ett barn kommer aldrig dit in.”
Det var alltså precis vad som skedde när Jakob prövades inför Guds ansikte i Peniel. Jakob var stor och stark innan Peniel men efter mötet med Herrens ansikte blev han som ett barn. (Israel) Gud själv ledde Jakob till denna välsignade plats för att han skulle förvandlas och få se Herrens ansikte utan täckelse.
1Mos 32:28 Han sade: “Du skall inte längre heta Jakob utan Israel, ty du har kämpat med Gud och med människor och segrat.” 29 Och Jakob frågade: “Låt mig få veta ditt namn.” Han svarade: “Varför frågar du efter mitt namn?” Och han välsignade honom där. 30 Jakob kallade platsen Peniel, ty han tänkte: “Jag har sett Gud ansikte mot ansikte, och ändå har mitt liv skonats.” 31 När han hade kommit förbi Penuel såg han solen gå upp. Och han haltade på höften.
Ingen kan se Gud och leva står det men Gud blev människa i Jesus Kristus så det var hans ansikte Jakob såg. Han fick se den ofattbara nåden i Jesus Kristus det ljus som även går upp i våra hjärtan när vi blir frälsta. Det finns för människan inget annat sätt att bli frälst på och komma undan mörkrets makt vi måste skåda Jesus Kristus som är Guds härlighet.
Luk 2:25 På den tiden fanns i Jerusalem en man som hette Simeon. Han var rättfärdig och gudfruktig och väntade på Israels tröst, och den helige Ande var över honom. 26 Och av den helige Ande hade han fått den uppenbarelsen att han inte skulle se döden, förrän han hade sett Herrens Smorde. 27 Ledd av Anden kom han till templet, och när föräldrarna bar in barnet Jesus för att göra med honom som det var sed enligt lagen 28 tog han honom i sina armar och prisade Gud och sade: 29 “Herre, nu låter du din tjänare sluta sina dagar i frid, så som du har lovat. 30 Ty mina ögon har sett din frälsning (Heb: Yeshua) 31 som du har berett att skådas av alla folk, 32 ett ljus som skall uppenbaras för hedningarna och en härlighet (Gk: Doxa) för ditt folk Israel.”
Så allting handlar om att se Jesus och när vi gör det så blir vi alltså som små barn och då blir denna uppenbarelse det värdefullaste vi äger. (Vår skatt) Paulus kallelse var ju att öppna människors ögon för evangeliet så de skulle komma ur Satans makt och vända sig och ödmjuka sig och bli som barn under Jesus Kristus i hans rike.
Satan vill alltså att du skall bli en jätte (Breda Porten)
Gud vill ödmjuka oss för att bli som barn (Smala Porten)
Visste du att det står om Jakob på ett annat ställe i bibeln att han grät och bad om nåd.
Hos 12:2 Men HERREN skall gå till rätta med Juda och bestraffa Jakob efter hans vägar. Efter hans gärningar skall han vedergälla honom. 3 I moderlivet grep han sin bror i hälen, när han blivit man kämpade han med Gud. 4 Ja, han kämpade med ängeln och vann seger, han grät och bad honom om nåd. I Betel mötte han honom, och där talade han med oss
Jakob grät och bad om nåd det är segern! Han blev alltså bildligt talat som ett barn inför Gud och Riket tillhör sådana sa Jesus.
Janne Ohlin – Göteborg